Homilie

11 Niedziela zwykła rok B

16 czerwca 2024

Chrystus w przypowieści pokazuje, że ma upodobanie w sile wewnętrznej, a nie zewnętrznej.

Postępuje z nami na wzór zasiewu ziarna.

Ziarnko gorczycy

Jaka siła witalna musi być w tym maleńkim ziarnku gorczycy… tak Bóg daje nam moc Ducha Świętego, która powoduje duchowy wzrost.

To po prostu eksploduje, tak że nawet twarda skorupa naszej obojętności – pęka!

Jesteśmy bezradni na drodze naszej wiary. Widzimy naszą … przychodzi powątpiewanie o mocy i potędze działania Boga pośród nas. Chrystus podpowiada nam dzisiaj w Ewangelii, w przypowieści o zasiewie i ziarnku gorczycy, żebyśmy takim naszym złudzeniom nie ulegali.

Bóg działa potężniej od wewnątrz i przynosi upragniony duchowy wzrost, przemianę czy uzdrowienie, ale nasze oczy tego nie widzą, bo to są to oczy duchowe.

Otóż Królestwo Boże nie jest czymś górnolotnym, Królestwo Boże nie jest obszarem, który się rozrasta używając siły militarnej. Jezus nie przyszedł na ziemię, aby założyć takie właśnie królestwo według zapatrywania ludzkiego. Dlatego prawda o Królestwie Bożym to coś zupełnie odwrotnego, to inna rzeczywistość!

 Królestwo Boże może być odnalezione w najmniejszych wydarzeniach dnia codziennego, każdego dnia naszego życia, które zawsze ma swoje wzloty i upadki.

Boże Królestwo znajdujemy tam, gdzie dajemy i otrzymujemy miłość. Każdego dnia, kiedy kochasz drugiego człowieka, kiedy zainteresujesz się nim – tam jest Boże Królestwo.

  • Jest Ono tam, gdzie z miłości myjesz talerze po obiedzie, chociaż to nie jest twoja kolej, ponieważ żona albo mąż, brat albo siostra są zmęczeni, albo muszą być w innym miejscu w tym czasie.
  • Rodzice przybliżają Królestwo Boże, kiedy mają czas pójść i nawet zagrać w piłkę ze swymi dziećmi. Wchodzisz w to Królestwo Boże, kiedy idziesz odwiedzić przyjaciela, albo sąsiada chorego w szpitalu.
  • Ukazujesz to Królestwo Boże, kiedy wyślesz kartkę świąteczną do swoich bliskich, zapewniając ich o pamięci i dobrze im życząc.
  • Wyrażasz to Królestwo Boże modląc się o błogosławieństwo dla twoich bliskich. Znajdujesz to Królestwo, kiedy przebaczysz komuś, kto cię skrzywdził w przeszłości.

Oto wzór Królestwa: Gdziekolwiek znajdziesz miłość, gdziekolwiek obdarzysz tą miłością – tam jest Boże Królestwo. W najmniejszych wydarzeniach dnia codziennego.

Drzewo gorczycy

 To jest właśnie to ziarno gorczycy, które staje się wielkim krzewem. Gdziekolwiek okażesz miłość drugiemu człowiekowi – tam jest Królestwo Boże.

Znajdujemy Boga tam gdzie dajemy miłość. Doświadczamy Bożego Królestwa tam, gdzie kiedy jest nam źle, kiedy mamy problem, kiedy jakieś niepowodzenia nas spotykają – inni obdarzają nas swoją miłością. Nie wiemy jak, ale ta miłość przynosi efekty.

W tym Królestwie, Bóg chce żebyśmy kochali, bo kiedy kochamy jesteśmy Jego Królestwem, przynosimy to Królestwo i sami doświadczamy tego Królestwa. Amen.