Papież Benedykt XVI zmarł w ostatni dzień 2022 roku. Miał 95 lat

Odszedł Benedykt XVI, emerytowany papież. Swój urząd sprawował od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku, kiedy to złożył rezygnację z posługi biskupa Rzymu i przeszedł na emeryturę. Od tego czasu mieszkał w klasztorze Matter Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie zmarł 31 grudnia, o godz. 9:34. Był 265. papieżem.

Ciało Benedykta XVI wystawione w w bazylice watykańskiej. Wierni składają hołd [wideo]

W krótkiej nocie dyrektora Biura Prasowego Matteo Bruni czytamy „Z bólem informuję, że Papież-emeryt zmarł dziś o 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie”.

O pogorszeniu zdrowia Benedykta XVI w środę poinformował papież Franciszek podczas audiencji ogólnej, prosząc wiernych o modlitwy. Od tej pory stan zdrowia papieża-seniora określano jako poważny, ale stabilny. Jeszcze w piątek wczesnym popołudniem Biuro Prasowe informowało, że Benedykt XVI koncelebrował mszę świętą w swoim pokoju, jest przytomny i ma kontakt z otoczeniem.

Joseph Ratzinger miał 95 lat. W lutym 2013 roku zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu, tłumacząc swoją decyzję złym stanem zdrowia. Jako przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem św. Jana Pawła II.

„Z wielkim smutkiem, ale z i z głęboką wiarą przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca papieża emeryta Benedykta XVI, jednego z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci, człowieka głębokiej wiary, genialnego teologa, wieloletniego współpracownika Jana Pawła II” – poinformował abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu przekazanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Jak dodał, Benedykt XVI był wiernym i oddanym przyjacielem Polski i Polaków. „Choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

„Razem z całym Kościołem w Polsce dziękujemy za piękne życie i pontyfikat papieża Benedykta XVI, ufając, że przyniosą one błogosławione plony w przyszłości” – dodał.


Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra o godz. 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. W poniedziałek 2 stycznia ciało zmarłego Papieża seniora zostanie wystawione w Bazylice Watykańskiej.