Palmy wielkanocne

Palma wielkanocna ma niezwykle ważną symbolikę i jest nieodłącznym elementem Wielkanocy. Możesz kupić gotową, my jednak polecamy jej samodzielne wykonanie. Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Czy masz pomysł, jak wykonać palmę wielkanocną? Istnieją różne techniki. My wybraliśmy jedną z nich i przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku. Co ważne – przygotowanie palmy wielkanocnej to dla dzieci bułka z masłem, możesz więc śmiało zaangażować je w ten proces! Życzymy udanych rodzinnych przygotowań do Wielkanocy!

Palma wielkanocna – krótka historia

Historia palmy wielkanocnej sięga już IV wieku. Ta wieloletnia tradycja przetrwała do dziś i w każdą Niedzielę Palmową do kościołów zmierzają tłumy wiernych z różnokolorowymi palmami wielkanocnymi. W Polsce zaczęto je święcić w XI wieku.

Kiedy obecnie święci się palmy? Tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową. Dzień ten – zgodnie z tradycją – kończy okres Wielkiego Postu i zarazem rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas męki Chrystusa zakończony zmartwychwstaniem.

W wielu miastach w całej Polsce organizuje się wybory na najdłuższą lub najpiękniejszą palmę wielkanocną. Rekordzistki mają ponad 30 metrów długości!

Co symbolizuje palma wielkanocna?

Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W tradycji ludowej palmy od zawsze miały wyjątkowe znaczenie. Dawniej bazie z wierzbowych gałązek znajdujących się w palmie dawano do zjedzenia krowom. Odbywało się to po powrocie z kościoła. Miało to chronić zwierzęta przed chorobami, natomiast właścicielom zapewnić, że krowy będą dawały dużo mleka przez cały rok. Czasem fragmenty poświęconej palmy wielkanocnej wkładano także do kurników.

Palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa oraz męczeństwa. W ikonografii liście palmy były symbolem śmierci męczeńskiej.

Palma wielkanocna – jak zrobić?

Istnieją różne techniki przygotowania palmy wielkanocnej. Jedną z najłatwiejszych do wykonania jest palma wielkanocna z bazi. Wystarczy zebrać gałązki i przewiązać je ozdobną wstążką. Można dodać elementy dekoracyjne.