Okres zwykły w Kościele w ciągu roku

Okres Zwykły to swego rodzaju chwila odpoczynku dla Kościoła. Jest to najdłuższy okres liturgiczny, trwający między 34 niedziele. Podzielony jest na dwie części. Pierwsza: krótsza (ok. 8-9 niedziel) trwa od niedzieli Chrztu Pańskiego do Środy Popielcowej zaś druga: od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego do I Niedzieli Adwentu.

Rodzi się zatem wątpliwość; po co nam okres zwykły? Przecież tyle jest świąt i wspomnień, które należałoby zawrzeć w roku kościelnym. I właśnie. Tu kryje się tajemnica okresu zwykłego – jest on tak słabo poznany przez nas. A przecież w czasie tego okresu w liturgii wspominamy tylu świętych, obchodzimy święta i uroczystości Maryjne (MB Śnieżnej, Wniebowzięcie NMP). Jest to czas kiedy głębiej poznajemy życie Jezusa, jego działalność; głównie poprzez Liturgię Słowa. Tylko wówczas, gdy dobrze ją zrozumiemy i odbierzemy, będziemy mogli Go naśladować tak, jak On tego chce.

Okres zwykły oddziela niejako dwa najważniejsze obchody Kościoła: Narodzenie Jezusa oraz Paschę (Zmartwychwstanie Pańskie). I właśnie czas ten, także przez swoja długość, uczy nas pewnej tęsknoty za ważnymi uroczystościami. Wakacje, bo z tymi najczęściej kojarzy nam się Okres Zwykły, to piękny czas, który można i warto poświęcić na częstszą modlitwę, kontemplację czy lekturę Pisma Świętego; nie tylko w murach kościoła, ale właśnie w otoczeniu przyrody; na urlopie, wakacjach, rekolekcjach. To okres, którego nie można zmarnować sądząc, iż odpoczywamy od Boga! Przecież On – sam Bóg od nas nie odpoczywa. Czyż nie czuwa nad nami na górskich szlakach, w falach morza i w czasie podróży? Właśnie w takich sytuacjach możemy dać piękne i żywe świadectwo wiary, które polega na spełnianiu Jego woli i okazywaniu przynależności do Jego Kościoła w każdym miejscu i w każdym czasie. Okres Zwykły w ciągu roku to swego rodzaju „szkoła samodzielności praktyk religijnych”. W czasie wakacyjnych wyjazdów; przebywając wśród innych ludzi i w innym otoczeniu możemy, sprawdzić naszą odwagę i męstwo w wyznawaniu wiary. Nie prześpijmy Okresu Zwykłego.

W Okresie Zwykłym obchodzi się m.in. następujące święta i uroczystości:

25 stycznia – święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła

2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego

14 lutego – święto świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa, patronów Europy

22 lutego – święto Katedry św. Piotra, Apostoła

poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego – uroczystość Najświętszej Trójcy

czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

piątek po drugiej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

24 czerwca – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

29 czerwca – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

3 lipca – święto św. Tomasza, Apostoła

11 lipca – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

23 lipca – święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy

25 lipca – święto św. Jakuba, Apostoła

6 sierpnia – święto Przemienienia Pańskiego

9 sierpnia – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy

10 sierpnia – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

24 sierpnia – święto św. Bartłomieja, Apostoła

26 sierpnia – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

14 września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego

18 września – święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski

21 września – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty

29 września – święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

18 października – święto św. Łukasza, Ewangelisty

28 października – święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

ostatnia niedziela października – uroczystość rocznicy poświęcenia własnego kościoła

1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych

2 listopada – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

9 listopada – święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

30 listopada – święto św. Andrzeja, Apostoła