Nabożeństwo majowe

Maj to miesiąc, który w kościele katolickim jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. To właśnie wtedy w kościołach w całej Polsce, w kaplicach czy też przy przydrożnych figurach odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Bożej Rodzicielki. Czym są nabożeństwa majowe oraz kiedy wypadają w 2022 roku?

Maj to dla katolików jeden z najważniejszych miesięcy każdego roku. To właśnie wtedy czczą oni Matkę Bożą i to przede wszystkim do niej kierują swoje modlitwy. To właśnie w maju obchodzone są maryjne święta, takie jak: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych oraz Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W maju odbywają się również szczególne nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Na czym polegają tzw. majówki?

Nabożeństwa majowe to wieczorne nabożeństwa, które w kościele katolickim są odprawiane w maju ku czci Matki Bożej. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych regionach Polski, nabożeństwa te są również odprawiane w czerwcu oraz we wrześniu. Centralnym elementem nabożeństwa majowego jest odmówienie Litanii do Najświętszej Maryi Panny, czyli Litanii Loretańskiej. Oprócz niej, wierni odmawiają również antyfonę „Pod Twoją Obronę” oraz „Pomnij, o Najświętsza…”, czyli modlitwę św. Bernarda. Gdyby tego było mało, podczas nabożeństwa śpiewane są również maryjne pieści. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, nabożeństwa majowe będą odprawiane przez cały maj.