Jak pościć

Od kiedy jest Wielki Post 2019 i do kiedy trwa? To okres, który tradycyjnie trwa około czterdzieści dni i jest czasem przygotowania do Wielkanocy. Wiele osób wiąże go także z postanowieniami wielkopostnymi, kiedy w ramach pokuty odmawiają sobie różnych rzeczy, z którymi są bardzo związani.

Wielki Post 2019 to czas pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem. W tym roku Popielec wypada 6 marca, co oznacza, że Wielki Post 2019 rozpocznie się właśnie tego dnia. Zakończy się on 18 kwietnia 2019 roku.

Wielki Post 2019  w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa. W okresie Wielkiego Postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, a nastrój pokuty podkreśla dużo skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę róż.

Kiedy post ścisły 2019, na czym polega, co można jeść i kogo obowiązuje to informacje, których co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi, szuka wiele osób. Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów w określone dni.
Kiedy ścisły post 2019 i w jakie dni powinno się pościć?
Kiedy post ścisły 2019? Informacji na ten temat co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi szuka wiele osób. Kodeks prawa kanonicznego wskazuje na obowiązek zachowania ścisłego postu w dwa dni w roku, a dokładniej w Wielki Piątek (19 kwietnia) oraz w tzw. Popielec (6 marca), czyli w Środę Popielcową. Ścisły post dawniej obowiązywał także w Wielką Sobotę do godziny 12:00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła, a niektórzy pościli nawet do niedzielnych porannych rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc. Post w Wielką Sobotę, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany.
Post ścisły – na czym polega, kogo obowiązuje i od ilu lat powinno się pościć?
Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików w te dni rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. Ponadto w post ścisły powinno się ograniczyć spożywanie posiłków i nie najadać się do syta.

Nie wszystkich jednak ścisły post dotyczy. Obowiązuje on osoby w wieku od 18 do 60 lat. Z kolei wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, w określone dni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia – jest to tzw. post zwykły.