Groby Pańskie przywołują do refleksji
Są takie dni w ciągu roku, kiedy cisza i półmrok przemawiają do nas bardziej. Zatrzymujemy się wówczas na chwilę i wpatrzeni w monstrancję skrytą za woal zaglądamy do wnętrza siebie. Czy takie są symboliczne groby Chrystusa przygotowane w wełtyńskiej i wirowskiej świątyni?
Chwila by zwolnić
Praca, dom. Praca, dom, szkoła. Szkoła, zajęcia dodatkowe, dom. Świat przyspiesza. I coraz mniej czasu mamy, by na chwilę zatrzymać się, pomyśleć, naładować wewnętrzne baterie. Wielki Piątek i moment symbolicznego złożenia Chrystusa w grobie jest dla chrześcijan taką chwilą, kiedy zatrzymać się trzeba. A czas spędzony przy tym symbolicznym grobie powinien stworzyć klimat do zadumy i refleksji, by zdobyć siły duchowe i by pokonać życiowe trudności. Dlatego na ziemiach polskich już w średniowieczu tzw. Groby Pańskie przygotowywano zawsze z wielką starannością. Najczęściej przypominają wyglądem grotę skalną, w której wśród kwiatów, świec i symboli religijnych spoczywa przykryta całunem figura zdjętego z krzyża Chrystusa. Miejsce przeznaczone na grób znajduje się najczęściej w bocznej nawie kościoła. To właśnie tu, na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku przenosi się skryty w monstrancji Najświętszy Sakrament, co symbolicznie ma przypominać złożenie ciała Chrystusa w mogile.
W niektórych miejscach także u nas w Wełtyniu przy grobie Pańskim, aż do rezurekcji wystawiane są warty honorowe zwane też strażą grobową, to nasza OSP z Wełtynia, jako służba mundurowa. W ostatnich dziesięcioleciach i obecnie w większości kościołów praktykowane są wieczorne i nocne adoracje podczas których modlitwę prowadzą poszczególne grupy i stowarzyszenia funkcjonujące przy danej parafii. Tak też jest w naszej Parafii.
ZAPRASZAMY NA ADORACJĘ GROBU PAŃSKIEGO
Wełtyń do 21.00
Wirów do 20.00