Cud W Kanie Galilejskiej

2 Niedziela zwykła C

Czego naprawdę pragniesz?

Szczęścia, czułości, miłości, rozmowy, rozweselenia, które nie jest jedynie pustym śmiechem?

Kto może, Ci to dać? Ludzie?

Ludzie, to puste kamienne stągwie. Było ich sześć tamtego dnia.

Żeby poczuć smak prawdziwego szczęścia, trzeba uczynić to, co mówi Jezus – zgodnie z zachętą Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Wesele w Kanie jest symbolem powołania człowieka do przeżywania nieskończonego i niewyczerpalnego wesela.

Był trzeci dzień i zabrakło wina, za godzinę lub dwie wesele mogło się skończyć niemiłym zgrzytem. Starosta weselny udawał, że wszystko jest w porządku. Zachowywał pozory panowania nad sytuacją.

Jest mnóstwo ludzi, którzy już w połowie życia skazani są na sztuczny uśmiech, skrywający bankructwo uczuć i ducha. Ich radość z życia albo powiedzmy inaczej: ich wesele, stało się kurtyną zasłaniającą rozpacz i beznadzieję, deficyt i rozczarowanie.

Paradoksalnie im więcej imprez, tym większy lęk przed samotnością, im więcej zmysłowego zaspokojenia i upojenia, tym bardziej okradziony duch.

Szczęście nie leży poza nami np. w imprezach, polityce czy w posiadaniu; jest w naszym wnętrzu – w odkryciu, w samotności pełni obecności Ducha Świętego.

Któż jednak w to uwierzy? Kto jest owym wiecznym weselem i niegasnącym rozradowaniem dla człowieka?

„Jezus /Który/ rozradował się w Duchu Świętym…” (Łk 10,21)

Gdy patrzę na ludzi otwartych na dary Ducha Świętego np. na schorowaną osobę czy klęczącego, starszego człowieka czy kogokolwiek, komu naprawdę zależy na Bogu – widzę, czuję i przeżywam z nimi radość prawdziwą. Taką, którą człowiek niosąc głęboko w duszy, rozświetla serca wszystkich wokół siebie.

Ta radość nie musi karmić się namiastkami. Nie potrzebuje produktów „przemysłu rozweselającego”. Nawet karnawału nie potrzebuje.

A karnawał trwa! Skoro Jezus bawił się na weselu zostawiając ludziom znak radości, niechże i radość karnawałowej zabawy będzie naszym udziałem. Ale zawsze i wszędzie tak, by Jezus mógł być z tobą. I będzie. On i radość. Twoja radość z Nim! Amen.