Co to są roraty?

Co to są roraty?

Roraty to nabożeństwo, które jest bardzo popularne przede wszystkim w Polsce. To jeden z bardziej charakterystycznych zwyczajów adwentowych. Co to są roraty? To tak naprawdę Msza. Jest odprawiana o wschodzie słońca i jest to msza wotywna, co oznacza, że nie odprawia się jej zgodnie z formularzem przypisanym danemu dniu, ale według formularza, który odpowiada szczególnej okazji bądź też pobożności wiernych. Roraty to msza o Najświętszej Maryi Pannie.
Wiemy, co to są roraty, a skąd wzięła się ich nazwa? To akurat bardzo proste – nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na początku tej mszy – „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę niebiosa”.

Roraty – kiedy się zaczynają?

Jak już wspomnieliśmy, roraty to szczególne nabożeństwo, które jest odprawiane wyłącznie w adwencie. Oznacza to zatem, że roraty zaczynają się wraz z tym okresem liturgicznym. Ale uwaga! Adwent rozpoczyna się w niedzielę (która jest jednocześnie pierwszą niedzielą adwentu i pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego), natomiast roraty zaczynają się od poniedziałku po tej niedzieli.
Roraty trwają przez cały adwent od poniedziałku do soboty – nie ma ich w niedziele. Są także w wigilię (o ile nie wypada ona w niedzielę), ponieważ wigilia nie jest dniem świąt Bożego Narodzenia, ale jest ostatnim dniem adwentu.

Ile trwają roraty i jak wyglądają?

Pytanie o to, ile trwają roraty, zadają sobie przede wszystkim ci, którzy chcieliby chodzić na nie o świcie, ale nie wiedzą, czy zdążą dotrzeć potem na czas do pracy czy szkoły. Jako, że jest to po prostu msza, roraty, w zależności od kościoła, trwają od około 30 minut do godziny.
Charakterystyczną cechą, która odróżnia roraty od zwykłych mszy jest to, że rozpoczynają się one w ciemności rozświetlanej jedynie przez światło świec i lampiony na roraty przynoszone przez dzieci. Jaśniej robi się dopiero przy śpiewie hymnu „Chwała na wysokości Bogu”.

Lampion na roraty

Lampion na roraty to tradycja, którą uwielbiają dzieci. Nawiązuje on do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które oczekiwały na przyjście Oblubieńca z zapalonymi lampami. Historycznie służyły też ludziom do oświetlania drogi, kiedy o zmroku zmierzali do kościoła na roraty.
Lampion na roraty może być czworobokiem, na ściankach którego znajdują się witraże przedstawiające np. symbole chrześcijańskie. Niektórzy jako lampion na roraty wykorzystują też popularne od pewnego czasu latarenki, do których można wstawić świeczkę tealight albo małą lampkę na baterie. Lampion na roraty jest też dołączany do czasopisma „Mały Gość Niedzielny”.