Beatyfikacja Pauliny Jaricot jest okazją, by odkryć dzieło modlitewne, które stało się ukoronowaniem jej życia.
W niedzielę 22 maja br. odbyła się w Lyonie beatyfikacja założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca.
Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, wysłannik papieski, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów. W homilii powiedział m.in.: „Jesteśmy zdumieni, jak bardzo Paulina Jaricot była uległa Duchowi Świętemu, który pobudzał ją do nowych pomysłów i inicjatyw na rzecz szerzenia Ewangelii i służby ubogim. Podążała przy tym za wielką tradycją duchową, misyjną i społeczną Kościoła w Lyonie”.
Beatyfikacja Pauliny Jaricot stanowi więc doskonałą okazją, by odkryć dzieło modlitewne, które stało się ukoronowaniem jej życia. Dzięki jej charyzmatowi zaczęły rozwijać się grupy połączone ideą czczenia Maryi i wypraszania łask poprzez wspólne odmawianie różańca. Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok. Bł. Paulina Jaricot mówiła o sobie, że jest w ręku Boga tylko małą „zapałką, która rozpala ogień”. Zakładając Stowarzyszenie Żywy Różaniec, chciała „uczynić różaniec modlitwą wszystkich”.
Ta niezwykle pomocna książka zawiera: opis życia i spuścizny Pauliny Jaricot, historię Żywego Różańca, omówienie idei wspólnotowej modlitwy, rozważania różańcowe, modlitwy. Jakże aktualne są dziś słowa „Hymnu Żywego Różańca”:
„Chryste, my krzyż swój codziennie dźwigamy, / Pomóż, bo sił brak i znów upadamy, / A chcemy dojść aż do ukrzyżowania / I być świadkami Twego zmartwychwstania”.