Homilie

Jezus żyje – 5 Niedziela Wielkiego Postu

16 marca 2023

 „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!”

Już za dwa tygodnie święta. Blisko już uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Liturgia słowa coraz mocniej, jak wiosna –  budzi nas z duchowej martwoty i odrętwienia do życia w łasce, do życia w miłości Bożej. Porusza w nas to, co jest ściśnięte grzechem, co zaskorupiałe i martwe wskutek egoizmu.

Dziś – porusza nas wizją proroka Ezechiela o otwieraniu grobów oraz przejmującym głosem Jezusa, skierowanym do Łazarza leżącego w grobie. Głos proroka i głos Jezusa jest skierowany do nas osobiście.

Poruszeni głosem łaski, błagamy, Panie, o miłosierdzie i skruchę serca…

„Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!”

Obraz jest bardzo przejmujący. Oto Jezus płacze nad grobem przyjaciela Łazarza. Przeszywa nasze serce Jego donośne wołanie: Łazarzu, wyjdź na zewnątrz! Przejmujące jest to wskrzeszenie. Nic dziwnego, że wielu uwierzyło w Jezusa i pokrzepiło także uczniów po wiadomości o męce.

Sprawdziły się słowa Jezusa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.

Ewangelista Jan mówi także do nas. To my jesteśmy Łazarzem w grobie. W grobie grzechów, małych czy dużych. To Jezus płacze nad nami, nad naszym lenistwem, nad naszym zniewoleniem.

To Jezus woła do nas: Obudź się! Usłysz mój głos! Oddaj mi swe grzechy i swój egoizm. Święta już blisko. Chcę się cieszyć z Tobą. Chcę na nowo w Tobie zmartwychwstać.

Dziś Jezus zwraca się do nas i mówi czule: nie rozpaczaj, nie wszystko stracone, zaufaj Mi. I my poruszeni dobrocią Bożą zaczynamy wołać: O Panie, ratuj mnie! I Pan usłyszy. Amen.