Jezioro Wełtyń

Wschód słońca nad Jeziorem Wełtyń ; w ogrodzie Stanisława Grygorcewicza

Wełtyń – jezioro położone wśród wzgórz morenowych w rozległej rynnie polodowcowej, w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego na Równinie Wełtyńskiej na południe od wsi Wełtyń. Powierzchnia lustra wody wynosi 310,1 ha, a objętość wody w zbiorniku obejmuje 13 971,3 tys. m³. Maksymalna głębokość Wełtynia wynosi 11,6 m.

Według podań to właśnie tu od niepamiętnych czasów żyła matka wszystkich pomorskich węgorzy. Ponieważ przejadły się jej już ryby, zaczęła polować na ptactwo wodne. Wkrótce również ginęły pasące się owce, świnie, a nawet cielaki. Niczego nie podejrzewający mieszkańcy Wełtynia zasadzili się pewnej nocy na złoczyńców, którzy okradali ich stada i pozbawiali życia bezbronne zwierzęta. To co ujrzeli przerosło ich najśmielsze oczekiwania.

Wielka Węgorzyca wyłoniła się z toni jeziora i zaczęła swoje codzienne polowanie. Od tego czasu dla bezpieczeństwa stad mieszkańcy Wełtynia sami składali ofiary królowej jeziora, by zaspokoić jej głód. Od tamtej pory żadne wypasające się zwierzę nie ucierpiało i tylko czasami wśród fal dało się zauważyć błyszczące cielsko wielkiego węgorza.

Do tej pory nikt jeszcze nie wyłowił wielkiego węgorza z Jeziora Wełtyńskiego. Być może ten okaz czeka właśnie na Ciebie?!